8. Ceza Dairesi 2026/4582 E. , 2026/11063 K.
"İçtihat Metni"MAHKEMESİ :Ceza Dairesi
EK KARAR SAYISI : 2024/2249 E., 2024/2456 K.
SUÇ : 6136 Sayılı Kanun'a Aykırılık
KARAR : Temyiz isteminin reddi
TEBLİĞNAME GÖRÜŞÜ : Onama
Yapılan ön inceleme neticesinde Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi 5. Ceza Dairesinin, 31.10.2025 tarihli ve 2024/2249 Esas, 2024/2456 Karar sayılı ek kararının sanık müdafii tarafından temyizi üzerine gereği düşünüldü:
Temyiz istemine konu hüküm gerekçesiyle birlikte sanık müdafiinin elektronik posta adresine 08.11.2024 tarihinde ulaşmakla, 7201 sayılı Tebligat Kanunu’nun 7/a maddesi gereğince hükmün gerekçesiyle birlikte sanık müdafine 13.11.2024 tarihinde tebliğ edilmiş sayıldığı ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (5271 sayılı Kanun) 291/1. maddesinde belirtilen iki haftalık kanuni temyiz süresinin son gününün tatil gününe rastlamayan 27.11.2024 tarihi olduğu, ancak sanık müdafiinin bu süre geçtikten sonra 02.12.2024 tarihinde sunduğu temyiz dilekçesi ile hükmü temyiz ettiği anlaşıldığından, Yargıtay 8. Ceza Dairesinin 03.06.2025 tarihli, 2025/949 E., 2025/4570 K. sayılı ilamıyla temyiz isteminin reddine karar verilerek hükmün kesinleştiği, kesinleşmiş karara yönelik olarak ancak eski hale getirme kanun yoluna başvurulabileceği, eski hale getirme talebinin ise asıl kararı veren mercii tarafından değerlendirilmesi gerektiği göz önüne alındığında, Niğde 1. Ağır Ceza Mahkemesinin 23.09.2025 tarihli ek kararı ile Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi 5. Ceza Dairesinin 31.10.2025 tarihli ek kararının hukuki değerden yoksun olduğu tespit edilerek yapılan incelemede;
06.10.2025 tarihinde usulüne uygun olarak tebliğ edilen gerekçeli karara karşı sanığın süresi içerisinde eski hale getirme talepli dilekçe ile temyiz başvurusu yapmadığı anlaşıldığından, Tebliğname'ye aykırı olarak sanık müdafinin temyiz talebinin REDDİNE,
Dava dosyasının, 5271 sayılı Kanun’un 304/1. maddesi uyarınca Niğde 1. Ağır Ceza Mahkemesine, Yargıtay ilâmının bir örneğinin ise Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi 5. Ceza Dairesine gönderilmek üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına TEVDİİNE, oy birliğiyle 06.10.2026 tarihinde karar verildi.